Kvůli týrání, zneužívání a zanedbávání muselo loni odejít z domova k příbuzným, pěstounům, do azylových domů či ústavů zhruba 1400 dětí. Jejich počet přitom každoročně stále roste. Přibývá zároveň také případů, které sociální pracovníci řeší. Za posledních deset let se množství kauz zvýšilo téměř pětkrát.

Zatímco v roce 2005 se úřady zabývaly ani ne 2000 případů, loni dostaly přes 9400 oznámení. Vyplývá to z ročních výkazů ministerstva práce o ochraně dětí. Podle expertů je za růstem počtu kauz hlavně větší všímavost okolí.

Loni sociální pracovníci evidovali 9433 týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí – 4641 chlapců a 4792 děvčat. K příbuzným, pěstounům, do azylového domu či ústavu muselo odejít 680 hochů a 719 dívek.

V roce 2014 úřady řešily 8487 případů. Celkem 1248 dětí muselo kvůli špatnému zacházení z domova odejít. V roce 2013 se úředníci zabývali 7527 případy a tisícovka dětí musela z domova do bezpečí.

Za poslední desetiletí přitom počet týraných dětí v Česku vzrostl. Například ještě v roce 2006 se sociální pracovníci věnovali 1620 případům. Čtyři stovky chlapců a děvčat musely kvůli své ochraně k příbuzným, pěstounům či do azylových domů.

Senátorka a prezidentka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová už dříve řekla, že česká společnost násilí na dětech stále vnímá jako součást výchovy. Rostoucí počty případů, kterými se úřady zabývají, ale podle ní ukazují na větší všímavost a citlivost okolí. To bití dětí či jiné nevhodné zacházení mlčky nepřehlíží.

Experti na problematiku ochrany dětí uvádějí, že pokud by řada domácností dostala včasnou podporu a pomoc, nemusely by se z nich děti vůbec odebírat. Pokud už by k tomu úřady přikročily, měli by se chlapci a děvčata po vyřešení problémů vrátit domů, nebo by se měli co nejrychleji dostat do náhradní rodiny.

Posílení služeb pro rodiny má v plánu ministerstvo práce. Do prevence nyní putuje jen necelá desetina ze zhruba osmi miliard korun na péči o ohrožené děti. Ministryně Michaela Marksová (ČSSD) by ráda část peněz z ústavní péče přesměrovala do včasné pomoci i následné podpory.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner