Déšť a tání zaměstnává v Olomouckém kraji hasiče i vodohospodáře. První z nich zasahovali až do dnešních ranních hodin v olomoucké části Holice, kde voda z polí zatopila autosalon. V noci na dnešek vyrazili také do Vacanovic na Olomoucku i do Velké Bystřice, kde problémy způsobila rovněž voda tekoucí z polí. Pracovníci Povodí Moravy zase až do časného rána řešili problémy s ledovými krami na řece Bečvě na Přerovsku. V kraji zatím zvednuté hladiny řek žádného povodňového stupně nedosáhly.

Ledové kry během úterka způsobily problémy v Lipníku nad Bečvou, kde se kvůli nim vzdula hladina řeky a zaplavila přilehlé zahrádky v záplavovém území. Vodohospodáři na jezu v Oseku nad Bečvou na Přerovsku, kde se kry nahromadily, zasahovali i za pomocí těžké techniky až do ranních hodin. Ve 4.00 se celou ledovou bariéru podařilo za pomoci bagru uvolnit.

„Ledy se daly do pohybu a volně prošly jezem. Vodohospodáři situaci sledují a jsou připraveni zasáhnout. Situace je pod kontrolou, led postupně odtává a hladina Bečvy je nízko,“ řekl dnes ČTK mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Voda zaměstnala také hasiče, kteří ve 2.00 zasahovali ve Vacanovicích na Olomoucku. „Voda z polí tam zaplavila komunikaci, jeden pruh byl neprůjezdný,“ řekla ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Hasiči v noci vyjížděli i do zahradnictví u Velké Bystřice na Olomoucku, kde také tekla voda z pole. „Čistili tam kritická místa, zásah ukončili po půlnoci,“ doplnila mluvčí hasičů.

Dohromady devět jednotek hasičů zasahovalo až do 3.00 rovněž v olomoucké části Holice, kde voda z polí zaplavila autosalon. Hasiči nasadili plovoucí čerpadla a odlehčovali průtoku přes kritická místa. V některých místech vystavěli menší hráze, aby zabránili zatopení okolních komerčních objektů. „Situace je nyní stabilizovaná, uvidíme, jak to bude vypadat během dne,“ dodala mluvčí hasičů.

Zaplavená silnice z Vacanovic směrem na Tršice na Olomoucku je i nadále uzavřená. Podle správců silnic jde o úsek dlouhý 1,4 kilometru. Proudy vody dnes odpoledne tečou také po hlavním silničním tahu z Kokor do Přerova. „Voda se tady z kopce doslova valí. Silnice je zatím průjezdná, řidiči ale musí být hodně opatrní,“ řekla ČTK řidička, která po této silnici jela krátce po 14.00.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner