Praha 28. června (ČTK) – Nový Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost asi bude mít vlastní kapitolu ve státním rozpočtu. Zavede ji vládní novela zákona o státním rozpočtu na letošní rok, kterou dnes v úvodním kole podpořila Sněmovna. Kybernetický úřad vznikne vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), který na počítačovou bezpečnost v Česku dohlíží nyní.

V podstatě technickou předlohu nyní posoudí rozpočtový výbor. Z rozhodnutí poslanců na to bude mít jediný den. Sněmovna by tak mohla novelu schvalovat ještě na nynější schůzi. Senát se rozpočtovými záležitostmi nezabývá.

Výdaje nového úřadu budou letos činit zhruba 214 milionů korun. Z toto 139 milionů korun budou kapitálové výdaje a 75 milionů korun běžné výdaje. Návrh předpokládá, že nový úřad získá 183 milionů korun přímo z rozpočtu NBÚ a dalších 31 milionů z nespotřebovaných výdajů. NBÚ má v letošním schváleném rozpočtu výdaje zhruba 490 milionů korun.

Z dosavadních agend NBÚ bude nový úřad řešit kybernetickou bezpečnost, část problematiky ochrany utajovaných informací v informačních a komunikačních systémech, kryptografickou ochranu či neveřejné služby v rámci družicového systému Galileo.

Kybernetický úřad bude sídlit v Brně. Loni v listopadu vláda rozhodla, že úřad vytvoří v Brně – Černých Polích z části původních kasáren novou budovu centra kybernetické bezpečnosti s kapacitou až 400 pracovníků. Výstavba by se měla uskutečnit v letech 2018 až 2023.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner