Ukrajinská vláda a proruští rebelové se vzájemně obviňují z porušování nového příměří, které mělo se souhlasem obou stran platit na východní Ukrajině od půlnoci v noci na dnešek. Uvedla to agentura AP s odvoláním na agenturu separatistů a vládní zdroje.

Vládní jednotky vypálily od půlnoci nejméně 140krát, uvedla doněcká agentura DAN, která je hlavním sdělovacím prostředkem rebelů.

Ukrajinská vláda nejprve ráno sdělila, že na bojové linii neznamenala žádné nové útoky, ale její operační štáb později sdělil, že rebelové zahájili čtyřikrát palbu na třech různých místech.

V posledních dnech zahynulo v bojích dalších nejméně osm ukrajinských vojáků. To ve středu vedlo vládu a poté i povstalce k vyhlášení nového příměří. Klid zbraní přinejmenším v době svátků na konci roku veřejně podpořili prezidenti Ukrajiny a Ruska, dodala AP.

Konflikt trvá od roku 2014 a vyžádal si odhadem více než 9600 životů. Kyjev a Západ obviňují Moskvu z vojenské podpory separatistů, což Rusko popírá. I loni bylo pro vánoční a novoroční svátky domluveno příměří na východě Ukrajiny, ale dlouho nevydrželo.

Předchozí příměří bylo vyhlášeno k začátku letošního školního roku. Vcelku bylo respektováno, než v posledních dnech dříve sporadické přestřelky přerostly místy v tvrdé boje s nasazením těžkých zbraní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner