Bez vážnějších incidentů dnes centrem Kyjeva prošel pochod nacionalistů a stoupenců krajní pravice, věnovaný 75. výročí založení Ukrajinské povstalecké armády (UPA) kontroverzního velitele Stepana Bandery. Podle policie, která pochod asi 13.000 lidí s pochodněmi sledovala, bylo zadrženo jen několik lidí za nacistické pozdravy.

Akci, která byla součástí oslav Dne obránce Ukrajiny, zorganizovali aktivisté ultrapravicových skupin Pravý sektor a Národní sbor a poslanci nacionalistické parlamentní strany Svoboda. Účastníci „Pochodu slávy“ skandovali hesla „Svobodu politickým vězňům“ nebo „Pamatuj cizinče, zde je pánem Ukrajinec“ a provolávali slávu Banderovi a jeho blízkému spolubojovníkovi Romanu Šuchevyčovi.

UPA byla ozbrojený útvar ukrajinských nacionalistů, který vznikl v letech druhé světové války na západě země. Její členové bojovali za národní stát etnických Ukrajinců proti sovětskému režimu, ale ze svých domovů vyháněli i Poláky, Židy a v ukrajinské Volyni i Čechy. Vojáci UPA se dopouštěli krutých etnických čistek a masakrů označovaných některými, zejména polskými historiky za genocidu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner