Kyjev 3. ledna (ČTK) – Kyjevský soud dnes odmítl stížnost bývalého gruzínského prezidenta a odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho proti rozhodnutí ukrajinských úřadů, které mu – již po odebrání ukrajinského občanství – odmítly udělit azyl či poskytnout ochranu jako uprchlíkovi, a tím pádem mu povolit pobyt v zemi. Oznámila to agentura Interfax s tím, že Saakašvili nebyl u soudu přítomen.

Saakašvili na Ukrajině vede opoziční Hnutí nových sil a pořádá demonstrace za odvolání prezidenta Petra Porošenka, svého někdejšího spojence. Čelí také obvinění ze zločinného spiknutí a z napomáhání zločinecké organizaci. Hrozí mu pět let vězení. Saakašvili jakékoli provinění popírá a kauzu označuje za politicky motivovanou mstu ukrajinského režimu.

Saakašvili po roztržce s Porošenkem přišel o ukrajinské občanství a podle kyjevských médií mu hrozí vyhoštění do Gruzie, kde je stíhán pro podezření ze zneužití úřadu.

Po odebrání ukrajinského občanství nesměl Saakašvili vstoupit na ukrajinské území, v září ho ale skupina jeho stoupenců násilím převedla přes polsko-ukrajinskou hranici. V Kyjevě byl zadržen až na druhý pokus; ten první zmařil dav jeho přívrženců. Soud ale pak nevyhověl žádosti o uvalení vazby v podobě domácího vězení a elektronického náramku. Projednávání stížnosti prokuratury odvolací soud dnes odročil na 11. ledna.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner