Šéfové americké a ruské diplomacie John Kerry a Sergej Lavrov včera v rámci příprav na sobotní schůzku ve Vídni telefonicky hovořili o řešení syrské krize. Telefonát se podle Moskvy uskutečnil z americké iniciativy a Lavrov v něm zdůraznil nutnost dodržet dohodu z předchozí vídeňské schůzky z 30. října. Podle ní je hlavním cílem podpořit navázání dialogu mezi Syřany.

Vídeňská schůzka by měla pomoci Damašku a opozici se domluvit, ale neměla by nahrazovat dialog mezi samými Syřany, shodl se v dalším telefonátu Lavrov a šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf.

Dvacítka zemí zapojených do vídeňských jednání by podle obou ministrů neměla předem stanovovat výsledky těchto rozhovorů. Vídeňská schůzka by podle Zarífa měla také vést k vypracování seznamu „teroristických“ skupin působících v Sýrii.

Moskva a Teherán jsou nejvěrnější spojenci syrského prezidenta Bašára Asada, o jehož svržení usiluje opozice. Rusko a Írán se neshodují se Spojenými státy a jejich evropskými a arabskými spojenci ani v tom, které skupiny by měly být považovány za „teroristické“ a které by mohly být pokládány za součást syrské opozice.

Při předchozí vídeňské schůzce, které se zúčastnilo Rusko a poprvé také Írán, se posuzovaly možnosti politického urovnání syrského konfliktu za nepřítomnosti zástupců Damašku a syrské opozice. Ty dělí hluboké neshody ohledně dalšího osudu prezidenta Asada.

Teherán se ještě nerozhodl, zda se dalšího kola vídeňských jednání o syrské krizi zúčastní, tvrdí íránská a libanonská média s odvoláním na Zarífova náměstka. Závisí to podle něj na Spojených státech a některých „jednostranných akcích“, které však neupřesnil.

Už po prvním kole íránští představitelé upozornili, že Teherán z rozhovorů odstoupí, pokud jednání nebudou přínosná. Hovořilo se tehdy o „negativní roli“ Saúdské Arábie, která je regionálním soupeřem Íránu a do rozhovorů je rovněž zapojena. Zatímco Írán patří k Asadovým spojencům, Saúdská Arábie podporuje jeho oponenty. V OSN Rijád žádá odsouzení ruské a íránské intervence v Sýrii za podporu Asada.

Syrský konflikt už si vyžádal asi čtvrt milionu obětí na lidských životech. Rusko do něj svým letectvem vstoupilo koncem září a stejně jako Írán přiznává, že má v Sýrii také vojenské poradce. Několik Íránců ale padlo na bojišti. Ruské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že za poslední dva dny ruská letadla při 85 náletech útočila v Sýrii na 277 teroristických cílů. Letectvo prý pomohlo syrské armádě prorazit pozice radikálů kolem letecké základny u Halabu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner