Ministři zahraničí Ruska Sergej Lavrov a USA Rex Tillerson se dnes v telefonickém rozhovoru věnovaném severokorejskému jadernému programu shodli na potřebě obnovení jednání s KLDR. Podle agentury AFP o tom informovalo ruské ministerstvo zahraničí. Americké ministerstvo financí mezitím uvedlo, že zařadil na svůj sankční seznam dva vysoce postavené severokorejské činitele spojené s tamějším programem vývoje raket.

Podle ruské diplomacie obě strany sdílejí názor, že severokorejský zbrojní program je v rozporu s požadavky Rady bezpečnosti OSN. Zároveň se shodují, že je nutné co nejdříve přejít od neustálého vyhlašování sankcí k vyjednávacímu procesu.

Lavrov prý zdůraznil, že je „nepřípustné vyhrocovat situaci kolem Korejského poloostrova agresivní rétorikou Washingtonu vůči Pchjongjangu a intenzivnějšími vojenskými přípravami v tomto regionu“.

Dva činitelé KLDR, kteří jsou nově cílem amerických sankcí, jsou podle agentury Reuters klíčový pracovníci odpovědní za přechod od tekutých k pevným pohonným hmotám raket a za rozvoj interkontinentálních balistických raket. Účelem je podle USA co nejvíc zvýšit tlak na KLDR a dosáhnout toho, aby byl Korejský poloostrov zbaven jaderných zbraní.

OSN nedávno zesílila proti Severní Koreji sankce za její raketový a jaderný program, Rusko rezoluci podpořilo stejně jako ostatní členové Rady bezpečnosti.

Rusko má plán na urovnání krize, jehož součástí je zastavení severokorejských testů a zároveň omezení a později i pozastavení amerických vojenských manévrů na jihu poloostrova.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner