Washington 10. května (ČTK) – Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes přijel do Bílého domu na setkání s amerických prezidentem Donaldem Trumpem. Ministr nepromluvil s novináři, přítomnými na místě, a do Bílého domu vstoupil bočním vchodem. Očekává se, že v Oválné pracovně bude jednat i o přípravě případné schůzky Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Lavrov je nejvyšším představitelem Ruska, se kterým se prezident USA od lednového nástupu do funkce setkává. Jejich schůzka v Oválné pracovně probíhá na pozadí skandálu kolem údajného ruského vměšování do loňských amerických prezidentských voleb. Trump vyhodil šéfa FBI Jamese Comeyho, který dohlížel na vyšetřování údajného ruského vměšování. Rusko obvinění důrazně odmítá.

Přijetí u šéfa státu předcházelo jednání s americkým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem. Kromě dvoustranných vztahů měli ministři podle diplomatů jednat hlavně o situaci v Sýrii, na Ukrajině a v Severní Koreji. Lavrov označil tuto schůzku za pokračování moskevských jednání, kde 12. dubna Tillersona přijal také prezident Putin.

Americké ministerstvo zahraničí před Lavrovovou návštěvou uvedlo, že ministři budou v případě Ukrajiny hovořit o prosazování mírových dohod z Minsku. V otázce Sýrie pak chtějí diskutovat o možnostech, jak zastavit násilí, jak dodat strádajícím obyvatelům humanitární pomoc a jak otevřít cestu k diplomatickému řešení konfliktu.

Lavrov stejně jako Tillerson později během dne odletí na Aljašku, kde se oba zúčastní zasedání Arktické rady. Schůzka na úrovni ministrů zahraničí se uskuteční ve čtvrtek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner