Syrský konflikt a dvoustranné rusko-americké vztahy byly hlavním tématem telefonického rozhovoru ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova s jeho americkým protějškem Rexem Tillersonem. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí. Z jeho informace vyplývá, že Lavrov a Tillerson pokračovali ve sporu o pozadí chemického útoku v Sýrii z počátku dubna, při němž zahynuly desítky lidí.

Damašek a Moskva tvrdí, že při náletu byl zasažen sklad chemických zbraní opozice. Spojené státy a jeho spojenci jsou naopak přesvědčeni, že smrtící útok sarinem byl dílem armády věrné syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Lavrov a Tillerson se podle agentury TASS dohodli, že se pokusí o objektivní vyšetření tohoto incidentu.

Lavrov v telefonickém rozhovoru vyzval Tillersona, aby Spojené státy vrátily Rusku „ruský diplomatický majetek zabavený nezákonně za vlády Baracka Obamy“. Dřívější americký prezident se loni v prosinci krátce před odchodem z úřadu rozhodl vyhostit 35 údajných ruských špionů a vyzval Rusko, aby vyklidilo dva rekreační objekty nedaleko New Yorku a Washingtonu, které diplomaté využívali. Podle amerických rozvědek tyto areály Rusko používalo ke špionáži.

Lavrov se s Tillersonem podle TASS dohodli na vytvoření pracovní skupiny, která „prozkoumá možnosti urovnání sporů ve vzájemných vztazích“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner