Moskva 15. ledna (ČTK) – O bilanci ruské zahraniční politiky za rok 2017 dnes na tiskové konferenci v Moskvě promluví šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Tradiční setkání s novináři, pořádané vždy na počátku nového roku, má být podle oficiální zprávy věnováno vztahům Ruska se Spojenými státy, krizím v Sýrii a na Ukrajině a zostřenému napětí na Korejském poloostrově.

Sedmašedesátiletý Lavrov, který stojí v čele ruské diplomacie 14 let, na tiskové konferenci odpoví na dotazy ruských i zahraničních zpravodajů. Výročnímu setkání s novináři věnuje obvykle mnoho času, i když s několikahodinovým rozsahem tiskových konferencí svého šéfa Vladimira Putina nesoupeří. Vystoupení ministra, které začne v 8:00 SEČ, se bude přenášet do několika sociálních sítí.

Ruská média předpokládají, že Lavrov bude věnovat velkou pozornost zejména vztahům se Spojenými státy, protože bilancování se nemůže obejít bez hodnocení prvního roku působení Donalda Trumpa v Bílém domě. Původní optimistická očekávání Moskvy prezident USA nepochybně zklamal a pokračující vyšetřování údajného ruského vlivu na americké prezidentské volby vyvolalo v Rusku jen další nelibost.

Podle spekulací některých ruských médií by dnes setkání Lavrova s novináři mohlo být ve funkci ministra zahraničí jeho poslední. Očekává se, že po březnových prezidentských volbách, v nichž podle všech předpokladů Putin svůj post obhájí, dojde k velkým vládním změnám. Mezi zhruba třetinou ministrů, kteří mohou své posty opustit, se objevuje i jméno Lavrova. Měl by prý přejít na klidnější práci v Kremlu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner