Moskva 31. října (ČTK) – Obviňování Ruska z vměšování do voleb ve Spojených státech a v Evropě představuje výmysly nepodepřené „jediným důkazem“, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Fantazii se ale meze nekladou,“ řekl při setkání s evropskými podnikateli v Moskvě. Šéf ruské diplomacie prohlášení učinil den poté, co ze Spojených států přišla zpráva, že vyšetřování údajného ruského vměšování do amerických prezidentských voleb dospělo ke vznesení prvních tří obvinění.

Lavrov také obvinil USA, že sankcí uvalených na Rusko kvůli anexi Krymu a konfliktu v Donbasu na východě Ukrajiny, využívají k nátlaku na evropské firmy a k „nekalé konkurenci“. Nejnovější vlna amerických sankcí podle ministra svědčí o tom, že cílem je vytlačit Rusko ze zbrojního a energetického trhu.

„Chápu, že Američané chtějí být úspěšnější než všichni ostatní. Přání chápu, ale (americké) metody lze sotva schvalovat,“ prohlásil.

Americká sankční politika podle šéfa ruské diplomacie také brání obnovení hospodářské spolupráce mezi Evropou a Ruskem, kde se přitom evropským firmám nabízejí nové možnosti. Je ale podle Lavrova na Evropanech, aby sami rozhodli, zda mají zapotřebí znepřátelit si Rusko. „Víme, že v politických a podnikatelských kruzích v zemích EU stále častěji zaznívá nespokojenost s touto situací,“ řekl.

Lavrov také oznámil, že francouzský prezident Emmanuel Macron přijal pozvání k návštěvě Ruska během petrohradského ekonomického fóra v květnu příštího roku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner