Moskva/Minsk 30. listopadu (ČTK) – Rusko nepodpoří blokádu Severní Koreje, k níž v noci na dnešek vyzvaly USA v Radě bezpečnosti kvůli dalšímu raketovému testu KLDR. Řekl to dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov novinářům v běloruském Minsku. Lavrov rovněž uvedl, že se mu zdá, že USA svými kroky záměrně provokují vedení KLDR k dalším ostrým akcím.

„Nejsme nakloněni této myšlence, protože jak už jsme řekli dříve, sankce nefungují,“ řekl Lavrov. USA ve středu v Radě bezpečnosti OSN vyzvaly všechny země, aby ukončily veškeré diplomatické i obchodní vztahy se Severní Koreou. Reagovaly tak na její úterní raketový test, který podle Washingtonu přiblížil svět k válce.

Lavrov také kritizoval Spojené státy za jejich chování vůči KLDR. „Zdá se, že poslední akce USA byly úmyslně zaměřeny na to, aby vyprovokovaly Pchjongjang k novým ostrým akcím,“ řekl dnes také novinářům Lavrov. Uvedl, že americká strana Rusku v září důvěrně sdělila, že vojenské cvičení v oblasti Korejského poloostrova uspořádá až na jaře.

Podle Lavrova by možná KLDR do jara žádné testy nedělala a přestávky se mohlo využít k dialogu. „A oni (USA) najednou provedli vojenské cvičení v říjnu, v listopadu a chystají další v prosinci,“ řekl Lavrov.

Podle ruského ministra zahraničí by Washington měl jasně říci, zda se snaží dosáhnout zničení KLDR svými provokativními akcemi. Za ni označil Lavrov i středeční výrok americká velvyslankyně při OSN Nikky Haleyové. Ta v Radě bezpečnosti OSN řekl, že USA válku sice nechtějí, ale pokud propukne, režim KLDR bude „zcela zničen.“

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner