Nikósie 18. května  – Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov nevidí žádný problém v tom, že se s ním šéf Bílého domu Donald Trump při nedávné schůzce ve Washingtonu „podělil o informace o možném posílení letecké bezpečnosti“ v boji proti terorismu. Ministr to dnes řekl novinářům při návštěvě v kyperské metropoli Nikósii.

Lavrov se s Trumpem sešel minulý týden ve středu a Bílý dům označil jejich čtyřicetiminutovou besedu za „velmi dobrou“. Později vyšlo najevo, že Trump na setkání hovořil o plánech teroristů zneužívat spotřební elektroniku při pumových útocích proti civilním letounům. Tisk v USA to označil za vyzrazení tajemství, které americkým tajným službám svěřila izraelská rozvědka.

„Neklame-li mě paměť, pak před zhruba dvěma měsíci Trumpova vláda oficiálně rozhodla o tom, že cestující ze sedmi blízkovýchodních zemí nesmějí mít na palubě letadla žádná elektronická zařízení. Přímo se to zdůvodňovalo hrozbou terorismu,“ konstatoval ruský ministr. „Jde-li o toto, pak nechápu, kde je tady tajemství,“ dodal.

Podle Lavrova se americká média chovají podobně jako dřívější média sovětská a neprezentují čtenářům reálnou skutečnost.

Trumpův tým výtky médií a opozice rozhodně odmítá s tím, že prezident má na „sdílení“ informací s Ruskem plné právo. Podle kritiků spočívá prohřešek hlavy státu v tom, že o předání informace předem neinformoval Izrael. Moskva navíc může Trumpovo sdělení předat Íránu a Sýrii, úhlavním nepřátelům Izraele v regionu.

Kreml nedávno prohlásil, že Rusko může Američanům dát k dispozici záznam Lavrovova rozhovoru s Putinem. I ruský vůdce popřel, že by se jeho šéfdiplomat v Bílém domě dozvěděl jakékoli tajemství.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner