Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes kritizoval zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Misturu, že se vyhýbá odpovědnosti a zdráhá se zorganizovat nové kolo syrských mírových rozhovorů. Lavrov se tak vyjádřil dva dny před očekávaným příjezdem šéfa americké diplomacie Johna Kerryho do Moskvy. Lavrov uvedl, že s Kerrym bude jednat mimo jiné o boji proti islamistům ze syrské fronty An-Nusra napojené na Al-Káidu.

Staffan de Mistura podle agentury AFP v červnu řekl, že se v červenci pokusí v Ženevě uspořádat další kolo mírových rozhovorů znepřátelených syrských stran. Žádné konkrétní datum však neuvedl.

„Znepokojuje nás, že de Mistura se vyhýbá svým povinnostem, nepřipravuje další kolo mezisyrských rozhovorů a začíná veřejně prohlašovat, že Rusko a USA by měly nejprve dospět k politické dohodě o Sýrii, a pak teprve bude čas, aby Spojené národy zorganizovaly novou sérii rozhovorů mezi Syřany“.

„To není správný přístup,“ dodal Lavrov, který je dnes na návštěvě v ázerbájdžánské metropoli Baku. Jen Syřané sami mohou rozhodnout o budoucnosti své země, zdůraznil Lavrov.

Ruský ministr zahraničí rovněž sdělil, že boj proti frontě An-Nusra bude hlavním tématem americko-ruských jednání v pátek v Moskvě. „V lednu Spojené státy slíbily, že všichni bojovníci spolupracující s Washingtonem se stáhnou z míst okupovaných frontou An-Nusra, doposud se ale tak nestalo,“ uvedl.

Kerry je podle agentury AFP očekáván v Moskvě ve čtvrtek k diskuzím, které se kromě Sýrie mají týkat také situace na Ukrajině a napětí mezi Arménií a Ázerbájdžánem ve sporné oblasti Náhorního Karabachu.

V Sýrii platilo od konce února příměří, ale v dubnu začalo být ve větší míře porušováno. V minulých kolech nepřímých jednání syrské opozice a vlády se nepodařilo dojednat žádný posun. De Mistura v červnu řekl, že nehodlá svolat další kolo, dokud nebude mít jistotu, že jsou strany připraveny dohodnout se na přechodném politickém uspořádání. Jednou z podmínek obnovy mírových rozhovorů je udržení klidu zbraní, zajištění humanitární pomoci do obléhaných oblastí a výměna vězňů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner