Zakladatel francouzské nacionalistické strany Národní fronta (FN) a její někdejší dlouholetý předseda Jean-Marie Le Pen dnes ostře napadl svou dceru a nynější šéfku strany Marine za to, že mu bylo v pondělí pozastaveno členství. V rozhlasové stanici Europe 1 prohlásil, že „se stydí za to, že ještě nosí jeho jméno“. Marine Le Penová posléze uvedla, že otcova reakce je důkazem toho, že rozhodnutí výkonného výboru strany bylo správné. Spoluzakladatel FN nazval rozhodnutí výkonného výboru strany „zločinem“ a odsoudil ho jako „skutečné“ spiknutí proti své osobě.

Taková reakce se nečekala
Marine Le Penovou prý otcova prudká reakce jen utvrdila v tom, že její strana učinila správné rozhodnutí. „Tato krajnost ukazuje, že nebylo jiné řešení,“ reagovala vůdkyně FN rovněž pro Europe 1. Na dotaz, zda čekala tak prudkou reakci, odpověděla: „Nemyslím si, že někdo může očekávat něco takového.“
O přerušení členství Le Pena rozhodl výkonný orgán hnutí v disciplinárním řízení, které bylo svoláno kvůli novým Le Penovým kontroverzním výrokům o holokaustu a přistěhovalectví. Národní fronta by rovněž mohla na svém sjezdu za tři měsíce Le Penovi odejmout titul čestného předsedy.

Le Pen označil dceru za zrádkyni
Politik v nedávném rozhovoru poskytnutém extremistickému týdeníku Rivarol mimo jiné vyjádřil podporu zastáncům vichistického režimu maršála Philippa Pétaina, který za války kolaboroval s nacistickým Německem. Zároveň trval na krajně pravicovém zaměření strany a svou dceru označil za zrádkyni.
V televizním rozhovoru pak Le Pen znovu bránil svůj někdejší výrok, že plynové komory v nacistických vyhlazovacích táborech jsou jen „detaily historie“.

Marine se snaží získat víc voličů

Marine Le Penová převzala vedení FN od otce v roce 2011. Od té doby se stranu snaží zbavit nálepky antisemitismu i pravicového radikalismu a usiluje o rozšíření její voličské základny.
Národní fronta loni vyhrála ve Francii volby do Evropského parlamentu. Le Penová, která je nyní europoslankyní, se hodlá v roce 2017 ucházet o prezidentské křeslo. Le Pen dnes také řekl, že je „zatím“ proti tomu, aby volby vyhrála.

zdroj: ČTK

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner