Paříž/Praha 4. května (ČTK) – Před druhým kolem prezidentských voleb ve Francii zmírnila šéfka krajně pravicové strany Národní fronta (FN) Marine Le Penová (48) svoji rétoriku ohledně vystoupení z eurozóny. Podobně jako jejímu otci, Jeanu-Marii Le Penovi roce 2002, se jí letos podařilo dostat se do druhého kola voleb, nyní však její soupeř Emmanuel Macron podle průzkumů vede o zhruba 20 procent:

– Le Penová hlásá nutnost rozsáhlých reforem, vymezuje se vůči přistěhovalectví, chce vypsat referendum o vystoupení z EU. Rétoriku ohledně eura však aktuálně zmírnila – trvá na svém plánu přejít k „národní měně,“ ale chtěla by dvě současně používané měny, jako to bylo před zavedením eura. Od eura zpět k franku by chtěla přejít do dvou let.

– Chce zrušit schengenský prostor a opětovně zavést hranice, zrušit protiruské sankce a společně s Ruskem bojovat proti Islámskému státu.

– Plánuje zvýšit výdaje na obranu z jednoho na tři procenta HDP, odejít z vojenského velení NATO, obnovit povinnou vojenskou službu snížit počet přistěhovalců o 80 procent a stanovit limit na 10.000 lidí ročně.

– Chce snížit počet poslanců o polovinu, zrušit administrativní členění země na regiony. Plánuje snížit věk odchodu do důchodu z 62 na 60 let, snížit daně pro domácnosti, chránit domácí podniky a zavést tříprocentní dovozní daň.

– Uzavřela by radikální mešity, zakázala nosit na veřejnosti ostentativní náboženské symboly, hlavně pak muslimské plavky neboli burkiny.

– Chce zavést „inteligentní protekcionismus“ vysokými daněmi na najímání zahraničních pracovníků a na import. Naopak chudým slibuje nové dávky. Najala by 15.000 nových policistů a vystavěla nové věznice.

– Evropský parlament minulý čtvrtek vyhodnotil na pět milionů eur (135 milionů Kč) škody, které mu údajně Le Penová způsobila. Je vyšetřována pro podezření z fiktivního zaměstnávání svých spolustraníků jako poslaneckých asistentů.

– Le Penová, narozená 5. srpna 1968, vystudovala práva na pařížské Sorbonně. V tomto oboru působila do roku 1998, než se vydala do strany Národní fronta. Zde v roce 2011 převzala předsednictví po svém otci, Jeanu-Marie Le Penovi.

– Od jeho slov se distancovala a zbavila stranu rasistické a antisemitské nálepky, dál ale zastává nacionalistický program.

– V roce 2012 kandidovala v prezidentských volbách, v prvním kole obdržela 17,9 procenta hlasů.

– Od roku 2004 je poslankyní Evropského parlamentu.

– Občas se nevyhne „zábleskům paměti“ – ostrou kritiku si vysloužila za prohlášení, že francouzský stát nenese zodpovědnost za hromadné zatýkání Židů v Paříži během druhé světové války. Konkrétně měla na mysli převezení 13.000 lidí na cyklistický stadion Vel d’Hiv, odkud byli následně deportováni do nacistických vyhlazovacích táborů.

– Obdivuje ruského prezidenta Vladimira Putina, který ji letos v březnu pozval na návštěvu Kremlu.

– Dvakrát rozvedená matka tří dětí nyní žije s Louisem Aliotem (48), francouzským politikem a členem FN.

– V květnu 2015 se v Praze zúčastnila konference Evropský mír a prosperita po Evropské unii.

– Letos na prvního máje se v Paříži a několika dalších městech uskutečnily rozsáhlé demonstrace proti krajně pravicové straně FN.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner