Paříž 4. dubna (ČTK) – Vůdkyně francouzských nacionalistů Marine Le Penová stále ještě může vyhrát první kolo letošní prezidentské volby. Spolu s nezávislým centristou Emmanuelem Macronem jí dává nejnovější průzkum naději na zisk 25 procent hlasů. Oproti svému soupeři si ale může být jistá věrností 82 procent lidí, kteří jsou nyní přesvědčeni, že ji budou volit. Macron se může opírat jen o jádro 61 procent svých stoupenců, napsal dnes odpoledník Le Monde.

Průzkum provedený na poměrně obsáhlém vzorku 14.300 potenciálních voličů nicméně nadále také ukazuje, že francouzští voliči patrně neopustí dosavadní zvyklosti a že v rozhodujícím druhém kole hlasování se proti Le Penové spojí všichni její odpůrci. Macron by měl v tomto kole získat 61 procent hlasů, zatímco Le Penová 39 procent.

Podle nejnovějšího průzkumu si třetí místo v preferencích udržuje kandidát tradiční pravice François Fillon se 17,5 procenta možných hlasů. Na něho se dotahuje kandidát radikální levice Jean-Luc Mélenchon, který doposud patřil rovněž spíše k beznadějným aspirantům na prezidentskou funkci. Nyní ho podporuje 15 procent potenciálních voličů. V minulých dnech se začalo spekulovat o tom, že by Mélenchon mohl Fillona i předehnat.

Pokud postoupí do druhého kola Macron s Le Penovou, bude to znamenat porážku pro obě velká tradiční politická uskupení – pravicové konzervativce a socialisty. Z jejich řad vždy prezidenti francouzské páté republiky pocházeli.

Na francouzského prezidenta letos kandiduje celkem 11 politiků, kteří získali potřebných alespoň 500 podpisů od volených zástupců.

Dvoukolová prezidentská volba se koná 23. dubna a 7. května.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner