Paříž 28. dubna (ČTK) – Vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penová, která kandiduje na hlavu státu, dnes vyzvala voliče radikální levice, aby „zatarasili“ cestu k prezidentské funkci jejímu centristickému soupeři Emmanuelu Macronovi. Oba politici se střetnou v rozhodujícím druhém kole voleb 7. května.

V prvním kole volilo kandidáta radikální levice Jeana-Luka Mélenchona přes 19 procent zúčastněných voličů. Mélenchon odmítl dát svým stoupencům doporučení koho volit a valná část z nich se patrně druhého kola hlasování vůbec nezúčastní. Podle agentury AFP si odmítají vybrat „mezi morem a cholerou“. Zatímco Le Penová je pro mnohé z nich extrémně pravicová, Macron je prý zase extrémně liberální.

Le Penová se snaží Mélenchonovy příznivce nalákat na to, co je v jejím a co bylo v jeho programu více méně společné: zejména ochranářská opatření před příliš otevřenou Evropskou unií.

„Obracím se na voliče hnutí Nepodrobené Francie, abych jim řekla, že dneska je nutné zablokovat Emmanuela Macrona,“ prohlásila Le Penová v dnes zveřejněném videoposelství s tím, že Macronův projekt je přesným opakem toho, pro co hlasovali oni v prvním kole.

Le Penová připustila, že s Mélenchonem má i rozpory, ale dodala, že nyní musejí jít rozepře stranou a že je možné o tom, co mají ve svých cílech rámcově společné, po volbách jednat.

Někteří činitelé Mélenchonova hnutí se ale nechali slyšet, že na pábení Le Penové se nenechají nalákat. Jeden z nich zdůraznil, že jedním ze znaků „nepodrobených“ je odmítání fašismu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner