Lékařům nebudou letos hrozit pokuty za předepsání papírového receptu místo povinného elektronického. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal vládní novelu o dočasném zrušení sankcí. O jejím podpisu informoval Hrad. Předloha se týká také transfuzí.

Přechodné zrušení pokut za porušení nové povinnosti vydat recept v elektronické podobě předpokládá, že pokud by lékový ústav do doby účinnosti novely zahájil s některým lékařem přestupkové řízení, bylo by ze zákona zastaveno. Současný zákon umožňuje sankci až dva miliony korun.

Technická část předlohy by měla zvýšit jakost a bezpečnost transfuzních přípravků. Novela vychází z evropské směrnice, členské státy by ji měly začlenit do svého práva do poloviny února. „Novelou se především umožní, aby byl vydán prováděcí právní předpis, který by stanovil v souladu se směrnicí pokyny pro správnou praxi k uplatňování standardů a specifikací systému jakosti pro zařízení transfuzní služby,“ stojí v důvodové zprávě.

Transfuzní stanice budou muset podle novely pravidla správné praxe pod hrozbou postihu dodržovat. Například budou muset postupovat podle nejnovějších vědeckých a technických poznatků. Stanice využívají pravidla dobrovolně už nyní.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner