Za prvních osm měsíců letošního roku požádalo o azyl v Česku 990 cizinců, což je o 420 více než za stejné období loni. Přes polovinu tvořily žádosti občanů Ukrajiny, následovali žadatelé z Kuby, Sýrie a Vietnamu. Vyplývá to z aktuálních statistik odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra, které dnes byly zveřejněny na webu. Za celý loňský rok požádalo o mezinárodní ochranu v tuzemsku 1156 lidí.
Ukrajinci tvoří dlouhodobě největší část žadatelů o azyl. Od ledna do konce srpna podali 467 žádostí, loni jich bylo 250. Poměrně velký nárůst zřejmě způsobili krajané, kterým české úřady letos udělily ve zrychleném řízení povolení k pobytu. Krajané se vrátili zpět do Česka, aby utekli před válkou.
Druhou nejpočetnější skupinu tvořili občané komunistické Kuby se 106 žadateli o azyl, loni jich bylo 23. V souvislosti se současnou migrační vlnou se často hovoří o uprchlících ze Sýrie, kterých zatím letos o tuzemský azyl požádalo 69, což je o 24 víc než před rokem. Čtvrtou nejpočetnější skupinou, která chce zůstat v Česku, byli občané Vietnamu. Letos jich požádalo o azyl 55, což je dvakrát víc než loni.
Podle posledních údajů vnitra k 31. červenci v Česku žilo téměř 459 000 cizinců. Trvalý pobyt zde mělo přes 256 000 lidí, zbytek měl povolen pobyt přechodný.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner