Celková průměrná měsíční teplota dosáhla v prvním prázdninovém měsíci díky teplým dnům i nocím 20,2 stupně, a byla tak o 3,3 stupně vyšší než dlouhodobý průměr. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Červenec byl zároveň pátým nejsušším za poslední půlstoletí, což se odrazilo mimo jiné i v nadprůměrném počtu požárů.

V letech od roku 1961, kdy se začaly na území Česka celkové průměry teplot zaznamenávat, byl červenec celkově teplejší pouze v roce 1994 s průměrem 21 stupně Celsia a v roce 2006 s 21,4 stupně. Podíl na vysoké průměrné teplotě měly nejen vysoké denní teploty, které například dvakrát za měsíc dosáhly podle ČMHÚ v Husinci-Řeži u Prahy 39,2 stupně. Tropické totiž byly i noci, kdy rtuť často stoupala nad dvacítku. Třeba v první vlně veder prázdnin na začátku července teplota ve Strážnici na Hodonínsku 8. července neklesla pod 24,4 stupně. Ve druhé vlně koncem měsíce vedra ještě zesílila, v noci na 23. července rtuť v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku neklesla pod 26 stupňů.

Nejvíce tropických nocí, tedy podle meteorologů s teplotou 20 a více stupňů, bylo zaznamenáno v Praze v Klementinu, a to 11. Tropických dní, tedy s teplotou 30 a více stupňů, zachytily nejvíce meteorologické stanice na jižní Moravě – v Brně-Žabovřeskách, Lednici, Brodě nad Dyjí, Strážnici a Dyjákovicích – shodně 18.

Letošní červenec byl také jedním z nejsušších za posledních 55 let. Průměrný měsíční úhrn srážek 36 milimetrů, tedy 36 litrů na metr čtvereční, představoval méně než polovinu dlouhodobého průměru. Nejsušší červenec byl zaznamenán v roce 1983, kdy spadlo jen 23 milimetrů srážek. I průměrná délka slunečního svitu na území Česka byla letos v červenci mimořádná. Činila 269 hodin, což je o čtvrtinu více, než kolik představuje dlouhodobý průměr.

Vedra právě ve spojení se silným slunečním zářením zhoršila stav ovzduší. Zvyšuje se totiž koncentrace takzvaného přízemního ozonu, který dráždí dýchací cesty. Kvůli ozonu platí na Moravě a ve Slezsku i v části Čech smogová situace. Výrazně také vzrostl počet požárů, zvláště lesů a polí, a v některých regionech proto zcela zakázali vstup do lesů.

O několik desítek až několik set procent také stoupl nákup klimatizací a ventilátorů, které jsou v tuto chvíli v celé zemi již téměř vyprodány a další dodávky už obchodníci do konce roku neplánují. Tipy, jak se v tropických dnech zchladit i bez klimatizace, najdete ZDE.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner