Po více než čtyřech letech za mřížemi vyšel dnes na svobodu ruský opoziční politik Sergej Udalcov, který patřil k hlavním postavám protivládních protestů na přelomu let 2011 a 2012. Odsouzen byl v roce 2012 na 4,5 roku „za pořádání masových nepokojů“ v podobě moskevské demonstrace proti návratu Vladimira Putina do Kremlu. Po odpykání celého trestu opustil vězení v Tambovské oblasti.

„Čekalo se, že Sergej vyjde na svobodu 9. srpna, ale byla to mylná informace, jak se ukázalo těsně před propuštěním,“ uvedla na facebooku Udalcovova manželka Anastasija. Dodala, že muž „je plný optimismu a pozitivních emocí“.

Po odchodu z vězení se Udalcov podle své obhájkyně setkal pouze s rodinou, ale na čtvrtek plánuje tiskovou konferenci.

Udalcov, těšící se pověsti levičáckého radikála, se v květnu 2012 podle soudního verdiktu spolu se svým kolegou Leonidem Razvozžajevem podílel na organizování masových protestů proti znovuzvolení Vladimira Putina ruským prezidentem. Moskevská demonstrace v předvečer Putinovy inaugurace, do níž se zapojily desetitisíce lidí, přerostla v násilné střety s policií. Podle soudu prý byli Udalcov a Razvozžajev za podněcování protestů zaplaceni gruzínským politikem Givim Targamadzem. Odsuzující verdikt zazněl v roce 2014.

Udalcov jakoukoli vinu popíral a označoval se za politického vězně. To bylo podle soudu v Tambově i jednou z příčin, proč nebyla jeho loňská žádost o podmínečné propuštění vyřízena kladně.

Při protestech na Blatném náměstí v Moskvě bylo v roce 2012 zadrženo na 400 lidí, soudy později poslaly do vězení dvanáct osob.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner