Řecký premiér Alexis Tsipras se vyslovil pro změny v ústavě, které by rozšířily přímou demokracii v zemi. Úprava základního zákona by podle něj měla umožnit občanům přímou volbu prezidenta a také hlasovat o zákonech v referendech.

„Je načase zapomenout na strach z rozhodnutí občanů… jakož i na obavy, že občané nejsou spolehliví,“ prohlásil podle agentury AFP předseda vlády v televizním rozhovoru.

Občanům musí být podle Tsiprase umožněno zvolit si svého prezidenta, o němž nyní rozhoduje parlament, jestliže pokusy poslanců skončí nezdarem, jako tomu bylo loni.

Premiér se rovněž vyslovil pro to, aby občané měli právo odmítat zákony v referendech, s výjimkou právních předpisů týkajících se fiskálních záležitostí. Tsipras by voličům také poskytl právo předkládat návrhy zákonů.

Tsipras musí nyní pro tuto myšlenku získat svou vládnoucí stranu SYRIZA, jejíž nemalá část se ale změnám ústavy zatím brání. Podle jeho slov budou po celé zemi vytvořeny diskusní skupiny. Premiér chce v dubnu předložit zprávu věnovanou návrhům občanů ohledně změn základního zákona.

Novou ústavu ale každopádně bude moci definitivně schválit až nový zákonodárný sbor, který vzejde z voleb plánovaných na rok 2019.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner