Bejrút/Moskva/Göteborg 17. listopadu (ČTK) – Libanonský premiér Saad Harírí, který před dvěma týdny oznámil nečekaně ze Saúdské Arábie svou rezignaci, dnes odmítl, že by byl v této zemi zadržován proti své vůli. Uvedl, že v Rijádu jedná „o budoucnosti situace v Libanonu a jeho vztahů s okolními arabskými zeměmi“. Podle zdrojů z Harírího politické strany by měl předseda libanonské vlády dnes odletět ze Saúdské Arábie do Francie, kde se v sobotu krátce po poledni setká s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Šéf Elysejského paláce k tomu dnes řekl, že Harírího přijme jako libanonského premiéra.

„Myslím, že (Harírí) má v úmyslu vrátit se do vlasti v následujících dnech nebo týdnech“, řekl podle agentury AFP Macron novinářům na neformálním summitu EU v Göteborgu. Rovněž libanonský ministr zahraničí Džibrán Básil dnes vyjádřil naději, že Harírí se po návštěvě Francie vrátí do Bejrútu.

Libanonský premiér je už dva týdny v saúdskoarabské metropoli Rijádu, odkud 4. listopadu překvapivě podal demisi. Podle Bejrútu je Harírí v Rijádu zadržován proti své vůli a k rezignaci byl přinucen, což Rijád popřel. Harírí dnes na twitteru zprávy o jeho údajném zadržování v Saúdské Arábii označil za fámy.

„Dnes odpoledne odcestuje do Paříže a zítra (v sobotu) má na programu rodinné setkání s Macronem,“ prohlásil dnes podle agentury Reuters poslanec Ukáb Sakr z Harírího strany Hnutí budoucnosti.

Francie působí ve sporu jako prostředník. Elysejský palác dnes plánovanou schůzku v Paříži potvrdil; uskutečnit se má v sobotu ve 12:20 SEČ. Ve 12:30 se připojí Harírího rodina a bude následovat oběd, dodal úřad francouzského prezidenta.

Šéf saúdskoarabské diplomacie dnes řekl, že hlavním cílem nyní je, aby se Harírí vrátil do Libanonu bez jakýchkoli podmínek a omezení svobody pohybu a aby se po návratu do Libanonu mohl rozhodnout, zda skutečně odstoupí z premiérské funkce. Libanonský prezident Michel Aún zatím Harírího rezignaci nepřijal.

Šéf saúdskoarabské diplomacie Ádil Džubajr ve čtvrtek řekl, že příčinou sporu kolem Libanonu je tamní šíitské hnutí Hizballáh, podporované Íránem. Saúdská Arábie podle Džubajra konzultuje se svými spojenci, jak zastavit dominanci Hizballáhu v Libanonu.

Libanonský ministr zahraničí Básil dnes v Moskvě bez dalšího upřesnění prohlásil, že jisté síly se pokoušejí svrhnout vůdce země. Podle něj je krize vyvolaná premiérovou rezignací součástí „snahy vytvořit v regionu chaos“.

Harírí, který je dlouhodobým spojencem Saúdské Arábie a má také saúdskoarabské občanství, rezignaci zdůvodnil obavami o svůj život a kritizoval rostoucí vliv Íránu a Hizballáhu v Libanonu. V Libanonu podle něj panuje stejná atmosféra jako v roce 2005 před atentátem na jeho otce a někdejšího premiéra Rafíka Harírího, který byl zavražděn v Bejrútu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner