Ottawa 4. března (ČTK) – Liberální strana kanadského premiéra Justina Trudeaua přišla o všechny preferenční zisky, které od volebního vítězství v roce 2015 získala. Podle aktuálního průzkumu veřejného mínění by nyní pro liberály hlasovalo 40,5 procenta voličů, což je o jeden procentní bod více, než kolik strana obdržela ve volbách. Ještě během loňského roku přitom popularita dosahovala až ke hranici 50 procent, uvedla na svém webu stanice CBC.

Ze ztrát liberálů těží Konzervativní strana a Nová demokratická strana (NPD). Konzervativci si podle průzkumu čtvrtletně polepšili o 3,5 procentního bodu na aktuálních 31,8 procenta a socialisté z NPD o více než dva procentní body na 15,6 procenta. Prakticky nezměněná pak zůstala podpora ekologické Strany zelených, pro kterou by hlasovalo 5,4 procenta dotázaných.

Průzkum vychází z průměru 12 celostátních a regionálních sondáží, které byly provedeny od loňského prosince do letošního února. Dotazování se zúčastnilo takřka 16.000 Kanaďanů s volebním právem.

Analytici pokles obliby, která je i tak značná, vysvětlují tím, že Trudeauově vládě zkrátka skončilo období líbánek a povolebního nadšení. Důvěru v liberální vládu navíc podrývají první problémy, jako jsou například nedodržený slib provést reformu federálního volebního systému či Trudeauova kontroverzní dovolená na bahamském ostrově Bell Island, který patří miliardáři, filantropovi a duchovnímu vůdci jedné z odnoží šíitského islámu Agu Khanovi. Dovolenou se kvůli možnému střetu zájmů zabývá národní etická komise. Vládě uškodilo i schválení výstavby sporných ropovodů, které zvětší exportní kapacitu země o takřka milion barelů ropy denně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner