Policie stále nezná totožnost matky novorozence, jehož mrtvolu před měsícem objevil náhodný svědek v kontejneru na domovní odpad v centru Liberce. Policie úmrtí vyšetřuje pro podezření z vraždy. Kriminalisté znovu žádají veřejnost o spolupráci, řekla dnes ČTK krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

„Jakákoliv informace, která se může z jejich pohledu zdát nepodstatná, může být naopak pro kriminalisty důležitá,“ uvedla Suchánková.

Tělo objevil svědek v ulici Na Bídě v sobotu 11. února zhruba v 11:30. Při pitvě soudní lékař zjistil, že se dítě narodilo živé a jeho míry odpovídaly donošenému dítěti, tedy že bylo porozené v devátém měsíci těhotenství. Příčinu úmrtí zatím policisté nechtějí z taktických důvodů zveřejnit. Zvažují dvě právní kvalifikace, a to vražda, za kterou hrozí 15 až 20 let vězení, nebo vraždu novorozence matkou v rozrušení způsobeném porodem, přičemž u tohoto trestného činu je sazba od tří do osmi let.

Policie o pomoc veřejnost už jednou požádala. „Na základě výzvy mají kriminalisté k dispozici desítky hodin záznamů, které jim poskytli řidiči projíždějících vozidel, a dále záznamy z bezpečnostních kamer v Liberci. V současné době tyto záznamy detailně vyhodnocují,“ uvedla Suchánková.

Policisté podle ní prověřují také informace od provozovatelů ubytoven, zdravotnických zařízení, praktických lékařů, gynekologických ordinací. Prověřují zejména data, která se vztahují k ženám, jež otěhotněly v polovině roku 2016. Pomoci by kriminalistům mohli i pracovníci lékáren. Matka dítěte u nich mohla požadovat léky na poporodní komplikace nebo takové problémy alespoň konzultovat.

Krajští policisté požádali o spolupráci také kolegy z okolních zemí. „Vzhledem k tomu, že je Liberec příhraniční město, připouští kriminalisté i alternativu, že dítě mohlo být dopraveno a vhozeno do kontejneru i ze sousedního Polska či Německa,“ dodala Suchánková. Ani pátrání v zahraničí ale zatím ke zjištění totožnosti matky nevedlo. Informace k případu mohou lidé oznámit na bezplatnou linku 158 nebo na jakékoli služebně policie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner