Liberecký kraj rozdělí na podporu včelařů v kraji milion korun. Peníze jsou určeny na podporu začínajících včelařů, ale například i na boj s nebezpečnou varoázou, která včelstva v kraji ničí. ČTK o tom dnes informoval náměstek hejtmana pro životní prostředí Josef Jadrný (Změna pro Liberecký kraj). Dotace včelařům rozděloval kraj poprvé v roce 2009, v loňském roce ale program vyhlášen nebyl. Peníze pro včelaře musí ještě na konci srpna schválit zastupitelstvo.

Vloni došlo k největšímu úbytku
„Včelařství v Libereckém kraji se potýká s několika problémy. Věkový průměr včelařů je velmi vysoký a každoročně se jejich počet snižuje. Navíc stav včelstev se v posledních 20 letech postupně snižoval, v posledním roce došlo k jejich největšímu úbytku,“ vysvětlil důvody podpory Jadrný. Od loňského září do letošního května se podle něj snížil počet včelstev v kraji z 19.594 na 14.038, to je o více než 28 procent.

„Velkým problémem jsou zejména onemocnění včel. Přes pravidelná léčení prováděná většinou včelařů způsobuje největší škody varoáza. Problém způsobily hlavně dvě poslední mírné zimy, během kterých roztoč dostatečně nevymrzl a zimní období přežil podstatně větší počet jedinců,“ vysvětlil Jadrný. K úspěšnému léčení je podle něj třeba využívat nové včelařské vybavení, to ale něco stojí. Kraj chce podle Jadrného včelařům přispět na nákup tohoto vybavení, zejména nových úlů a drobných včelařských pomůcek.

Stavy zlepšily i výkupní ceny
Včelařů i včelstev v Libereckém kraji v minulých letech výrazně ubylo, úbytek včel ale trápí celé Česko. Ještě v 90. letech minulého století bylo v zemi na 80.000 včelařů, kteří pečovali o 800.000 včelstev. Stavy včelstev poté klesly o více než třetinu. V posledních letech se však i díky podpoře a rostoucím výkupním cenám začaly stavy zvyšovat. Zatímco v roce 2010 bylo podle Svazu včelařů v zemi zhruba 47.900 včelařů, kteří pečovali o 528.000 včelstev, loni stavy stouply a k 31. říjnu bylo v zemi bezmála 53.450 včelařů a téměř 603.400 včelstev. Podle odhadu svazu včelařů však varoáza přes zimu zhruba třetinu včelstev zlikvidovala.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner