S ostudou odešel dnes libertariánský prezidentský kandidát Gary Johnson ze studia televize MSNBC, když prokázal značnou míru neznalosti o situaci na Blízkém východě. Johnson je dlouhodobě v průzkumech třetí daleko za Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem, podporuje ho ale nezanedbatelných osm až devět procent voličů.

Řeč při rozhovoru s moderátorem přišla na syrské bojiště. „Co byste dělal, pokud byste byl zvolen, s Aleppem?“ zeptal se novinář na osud největšího syrského města, jehož jméno Halab, v angličtině Aleppo, se prakticky denně objevuje v novinách. „Aleppo. Co je Aleppo?“ zeptal se Johnson. „Žertujete?“ opáčil překvapený moderátor. „Nikoli,“ odpověděl Johnson.

Po vysvětlení, že jde o syrské válečné město a epicentrum uprchlické krize, si Johnson vzpomněl. „Aha, už to mám. Mám to,“ prohlásil.

Epizoda vyvolala posměch na sociálních sítích a podle agentury Reuters i spekulace, zda v jejím důsledku Johnsonova volební kampaň definitivně neskončila. V pozdějším prohlášení libertariánský kandidát uvedl, že je „jen člověk“. Domníval se prý, že jde o zkratku, nikoli o jméno města. „Můžu znát všechna města v Sýrii? Nemůžu,“ konstatoval v prohlášení.

Johnson svou kampaň postavil na předpokladu, že získá hlasy voličů znechucených Trumpem a nespokojených s Clintonovou. Při posledních volbách v roce 2012 získal zhruba jedno procento hlasů, nyní by mu podle posledního průzkumu odevzdalo hlas 8,6 procenta voličů. Hranici 15 procent, potřebnou k účasti na sledovaných televizních debatách, tak nejspíš nepřekoná.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner