Tripolis 4. února (ČTK) – Libyjská pobřežní stráž zadržela od čtvrtka do dneška u břehů Libye západně od Tripolisu 431 přistěhovalců, kteří se snažili doplout na nafukovacích člunech do Evropy. Uvedl to dnes podle agentury AFP mluvčí libyjského námořnictva. Běženci podle něj pocházeli z několika afrických zemí a bylo mezi nimi mnoho žen a dětí.

Pobřežní hlídka předala migranty, kteří směřovali k Itálii, libyjskému úřadu pro boj s nelegálním přistěhovalectvím, který je má umístit do středisek pro běžence, dodal mluvčí.

Italská pobřežní stráž v pátek sdělila, že spolu s posádkami humanitárních plavidel zachránila u libyjského pobřeží dalších více než 1300 migrantů. Počet běženců naloděných záchranáři z vratkých člunů na cestě z Libye do Itálie tak od začátku roku vzrostl na více než 7000. Dalších asi 230 imigrantů od ledna zahynulo či je pohřešováno.

V pátek se na Maltě konal summit Evropské unie, na němž se lídři dohodli na krocích, jimiž chtějí zastavit příliv migrantů z Libye do Itálie. Základem jejich plánu je podpora libyjské pobřežní stráže a vracení migrantů přímo z Libye do zemí jejich původu. Problémem je ale chaos v severoafrické zemi, jejíž mezinárodně uznávaná vláda nemá situaci zcela pod kontrolou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner