Tripolis 6. května – Libyjská pobřežní stráž dnes zachránila 168 migrantů, jejichž plavidlo bylo volně unášeno u pobřeží na úrovni Tripolisu. Kvůli „nedostatku prostředků“ se jí ale nepodařilo zachránit uprchlíky na dalším člunu. Ti museli být prostě „ponecháni osudu“, řekl agentuře AFP člen pobřežní stráže Ašraf Badrí. Už ráno libyjské námořnictvo informovalo o záchraně jiné skupiny přibližně 130 migrantů, kterou v pátek při plavbě do Evropy oloupili a opustili ve Středozemním moři neznámí ozbrojenci.

Boj proti nelegální migraci byl jedním ze dvou témat, o nichž dnes s libyjskými představiteli hovořil při krátké návštěvě Tripolisu italský ministr zahraničí Angelino Alfano. Není ale známo, k jakým výsledkům vedla jeho setkání s předsedou vlády národní jednoty Faízem Sarradžem a vicepremiérem Ahmadem Mítíkem, protože plánovaná tisková konference Alfana s jeho libyjským protějškem Muhammadem Táhá Sijálou byla bez jakéhokoliv vysvětlení na poslední chvíli zrušena.

„Pobřežní stráž nebyla schopna uskutečnit dnes druhou záchrannou operaci. Akce tohoto druhu vyžadují hodně času. Nemáme dostatek prostředků,“ řekl mluvčí libyjského námořnictva Ajúb Kásim. Kritizoval v této souvislosti úlohu mezinárodních humanitárních organizací, které se „spokojují s poskytováním pomoci migrantům po jejich záchraně“. „Bylo by lepší, kdyby nám tyto organizace dodaly vybavení a plavidla, abychom mohli zachránit více uprchlíků,“ řekl.

Během pátku zachránili rybáři u města Zuárá celkem 371 migrantů, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (OIM). Mezi nimi bylo i 129 migrantů na palubě gumového člunu, který pronásledovali a přepadli ozbrojenci v rychlém člunu. Skupinu migrantů tvořili lidé ze subsaharské Afriky, hlavně z Gambie a Nigérie, mezi nimi bylo i 27 žen a dvě děti.

Útočníci uprchlíkům vzali všechny cennosti i lodní motor a zanechali je bez pomoci na moři. Až po několika hodinách si jich všiml libyjský rybář, který upozornil pobřežní stráž.

Z Libye do Evropy proudí většina afrických migrantů. Napomáhá tomu chaos v této severoafrické zemi, jejíhož dlouholetého autokratického vůdce Muammara Kaddáfího svrhlo v roce 2011 povstání podpořené nálety koalice západních zemí.

Za první tři měsíce letošního roku se z Libye do Itálie dostalo již více než 24.000 uprchlíků, vyplývá z údajů úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner