Tripolis 10. května (ČTK) – Libyjská pobřežní stráž dnes u pobřežního města Sabráta zachránila více než 350 migrantů, kteří se tísnili na 18 metrů dlouhé dřevěné lodi, jež měla namířeno k italským břehům. S odvoláním na libyjské námořnictvo o tom informovala agentura AFP.

Mezi zachráněnými běženci bylo více než deset žen. Většina migrantů podle fotografa AFP pocházela z Maroka a Bangladéše. Libyjský bezpečnostní zdroj uvedl, že loď, na které se běženci vydali do Evropy, byla přeplněná a hrozilo, že se potopí. Migranti byli převezeni do Tripolisu, kde jim příslušníci libyjského Červeného půlměsíce poskytli humanitární pomoc. Později budou převezeni do záchytných center.

Mezinárodní organizace uvádí, že v současné chvíli je v Libyi 800.000 až milion lidí, kteří doufají, že se doplaví do Evropy. Většina z nich pochází ze subsaharské Afriky. Asi 7000 až 8000 migrantů se nyní nachází ve 20 libyjských záchytných centrech.

Od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 se Libye nevzpamatovala z chaosu, čehož využívají pašeráci lidí. V posledních třech letech se každý rok z Libye do Itálie přeplavilo více než 150.000 migrantů. Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se letos zatím do Evropy dostalo po moři 44.209 uprchlíků. Téměř 1100 jich cestou zahynulo nebo jsou pohřešováni.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner