Libyjské vládní síly dnes oznámily, že v blízkosti bývalé bašty Islámského státu (IS) Syrty objevily těla 90 islamistů. Ti zřejmě přišli o život během amerických náletů, které americký prezident Barack Obama schválil těsně před svým odchodem z úřadu, napsala agentura Reuters. Při dnešním pátrání libyjské vládní jednotky prý čtyři islamisty zabily a dva zadržely.

Libyjští vojáci tvrdí, že v oblasti, která se stala terčem náletů, našli pouštní skrýše islamistů a zajistili zbraně a sebevražedné vesty. Čtyři islamisty, kteří se odmítli vzdát, zabili a dva zadrželi. Vládní síly v oblasti rovněž našly 90 mrtvých těl, která zřejmě patřila islamistům. O jejich národnosti Libyjci neinformovali.

Pentagon 19. ledna oznámil, že Spojené státy zaútočily na vojenské tábory IS v Libyi s pomocí bombardérů B-2 i bezpilotních letounů a zabily 80 islamistických bojovníků, z nichž někteří údajně aktivně plánovali útoky v Evropě.

Ačkoli libyjské vládní síly loni v prosinci příslušníky IS po téměř sedmi měsících bojů vytlačily ze Syrty, stoupenci teroristické organizace se v zemi stále pohybují. Libyjské a západní bezpečnostní složky varují, že během bojů o Syrtu řada islamistů uprchla. IS tvrdí, že se chystá znovu seskupit v blízkosti města.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner