Mezinárodně uznávaný libyjský parlament zamítl vládu národní jednoty, která byla nedávno sestavena. Měla umožnit stabilizovat Libyi zmítanou násilím od revoluce v roce 2011. Poslanci parlamentu, který pracuje ve východolibyjském Tobrúku, tak neodhlasovali důvěru vládě sestavené díky diplomatickému úsilí OSN. Ve druhém hlasování sice podpořili dohodu o přechodném období k provedení potřebných změn, odmítli ale dodatek týkající se pravomoci jmenování velitelů v ozbrojených silách.

K hlasování se už několik dní sjížděli členové parlamentu a hlasovalo jich 104. Z nich 89 ale navržené složení kabinetu zamítlo. Aby vláda mohla začít pracovat, potřebuje získat důvěru nejméně 119 ze 176 zákonodárců.

„Odmítli jsme odhlasovat důvěru této vládě a požadujeme, aby byla sestavena nová,“ řekl poslanec Alí Káidí.

Řadě zákonodárců se podle agentury Reuters nelíbí navrhovaný počet 32 členů kabinetu. Prezidentskou radu sídlící v Tunisu proto vyzvali, aby do 10 dnů předložila nový návrh štíhlejší vlády.

Poslanec Muhammad Abání je rovněž názoru, že navržený kabinet nereprezentuje zájmy libyjského lidu a že byl vytvořen pouze podle požadavků vůdců milicí.

Při druhém dnešním hlasování 97 poslanců parlamentu v Tobrúku podpořilo dohodu zprostředkovanou Spojenými národy, která se týká politického přechodu v Libyi a upravuje působení prezidentské rady. Nicméně zákonodárci odmítli doložku, která převádí pravomoce jmenování armádních velitelů na novou vládu.

Ozbrojené síly loajální mezinárodně uznané vládě na východě země chtějí, aby se velitelem libyjské armády stal bývalý spojenec svrženého diktátora Muammara Kaddáfího, mocný generál Chalífa Haftar, který bojuje proti islamistickým milicím. To se však nelíbí silám podporujícím soupeřící vládu v Tripolisu.

Dohodu o sestavení vlády národní jednoty zveřejnila Libye 19. ledna, ale už tehdy se objevily zprávy o nesouhlasu mnoha politiků. V čele kabinetu měl stanout tripolský obchodník Fáiz Sarrádž. Aby mohla začít vláda pracovat, musí do deseti dní získat důvěru parlamentu.

Od vlády národní jednoty se očekává, že Libyi přinese stabilitu a bude schopna se vypořádat s islámskými radikály, kteří do Libye pronikají.

Země nemá fungující instituce a její vedení mají v rukou dvě vlády a dva parlamenty, za nimiž stojí rozdílné milice a frakce, které se podílely na svržení bývalého vůdce Muammara Kaddáfího. Za jeho vlády byla Libye schopna zadržovat africké uprchlíky, zatímco nyní je hlavním startovním místem pro statisíce migrantů směřujících do Evropy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner