Praha 4. března (ČTK) – Podporovatelé nezávislých kandidátů na prezidenta zřejmě budou muset na nominační petici připsat ke jménu číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Nadále jich bude muset být nejméně 50.000. Změnu přináší návrh volebních novel, které Senátu doporučil schválit beze změn jeho ústavně-právní výbor. Horní komora o předloze rozhodne příští týden.

Úprava pravidel prezidentské volby má zabránit opakování sporů o platnost podpisů na nominačních peticích, které předcházely první přímé volbě před více než třemi lety. Ministerstvo vnitra kvůli zpochybněným podpisům odmítlo připustit některé z přihlášených adeptů do volebního klání.

Novela je podle ministerstva vedena snahou vyhovět požadavku Ústavního soudu, který doporučil minimalizovat riziko falšování podpisů na petici a zároveň upravit ověřování jejich pravosti.

Sněmovna z vládní předlohy odstranila ustanovení, podle něhož by mohli v obecních volbách hlasovat také občané ostatních zemí unie, kteří mají v Česku jen přechodný pobyt. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) s tím nakonec souhlasil. Nevyloučil ale to, že toto právo se znovu stane předmětem soudního jednání tak jako po minulých komunálních volbách.

Senát také bude schvalovat novelu, která má v Česku umožnit vznik evropských politických stran a nadací. Norma vychází z unijního nařízení, zapojení takovýchto stran do voleb ale neřeší. Nebudou tedy moci v Česku kandidovat. Ústavně právní výbor doporučil z novely vyjmout pasáž, která by umožnila transformaci nynějších českých politických stran na evropské.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner