Praha 5. října (ČTK) – Lidé by po dnešku z obecních vývěsek či webů měli vědět, kde si ve své obci budou letos volit poslance. Hlasovací lístky dostanou do 17. října. Obecní a zastupitelské úřady zároveň začnou vydávat voličské průkazy těm, kteří nebudou moci volit v místě bydliště.

Adresy volebních místností se většinou nemění, bývají obvykle ve školách, na obecních úřadech a v dalších veřejných prostorách. Například v Bělé na Havlíčkobrodsku ale léta hlasovali v objektu autobusové čekárny, v Nové Olešce na Děčínsku zase chodili volit do obývacího pokoje jednoho z místních domů.

O voličský průkaz mohou požádat například lidé, kteří plánují strávit třetí říjnový víkend mimo domovskou obec. Písemně mohou o tento doklad požádat ještě do pátku 13. října, osobně ještě 18. října. Písemnou žádost musejí opatřit úředně ověřeným podpisem. Voličský průkaz opravňuje k účasti na hlasování v kterékoli české volební místnosti. Volič průkaz odevzdává volební komisi, což zabrání možnosti dvojího hlasování.

Lidé starší 18 let jsou totiž vedeni ve voličských seznamech podle místa bydliště. Do těchto seznamů se týden před volbami dostanou i ti, kteří jsou v příslušném městě v nemocnici, sanatoriu či domově důchodců, případně ve věznici. Zkontrolovat své zapsání do voličského seznamu by si měli ti, kdo se během léta přestěhovali.

O voličský průkaz mohou požádat také Češi žijící v zahraničí, kteří ve volebních dnech nebudou v dosahu svého zastupitelského úřadu, ale vrátí se třeba do Česka. Tito Češi o průkaz požádají na českém velvyslanectví v zemi svého bydliště, pokud jsou tímto úřadem vedeni v takzvaném zvláštním seznamu voličů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner