Desítky lidí přišly posnídat do Autonomního sociálního centra Klinika na pražském Žižkově, aby mu vyjádřili podporu. Centru dnes skončila smlouva o výpůjčce s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), lidé ale zatím zůstávají. V prosinci 2014 aktivisté dříve prázdnou budovu obsadili, po měsících jednání si ji mohli od úřadu vypůjčit.

„Rozhodli jsme se budovu neopustit. Protože kdybychom ji na začátku opustili, tak by tady Klinika vůbec nevznikla,“ řekl Jakub Ort z kolektivu Kliniky. V 10:00 se očekává příchod úředníků z ÚZSVM, kteří přijdou převzít klíče. Shromáždění chtějí kolem budovy v tu dobu vytvořit lidský řetěz.

ÚZSVM smlouvu centru neprodloužil s odůvodněním, že budova, která je v majetku státu, nemá platnou kolaudaci. Na podporu centra o víkendu demonstrovaly stovky lidí. Budoucnost Kliniky bude i na programu zastupitelstva Prahy 3 příští úterý.

Aktivisté bývalou polikliniku obsadili v prosinci 2014. Opuštěný objekt, který obývali bezdomovci, squatteři uklidili a bez povolení v něm několik dní provozovali sociální centrum, následně je vyvedla policie. Na podporu iniciativy se opakovaně sešly stovky lidí. ÚZSVM s povolením vlády pak loni v únoru budovu nabídl aktivistům k bezplatné výpůjčce.

Úřad nyní chce budovu zpět kvůli tomu, že je zkolaudovaná jako zdravotnický objekt, na což upozornil místní stavební úřad. Majetkovému úřadu by jako vlastníkovi hrozila za obývání nezkolaudované budovy pokuta. Aktivisté postup stavebního úřadu považují za záminku, protože o kolaudaci se vědělo po celou dobu. Účel užívání budovy lze podle nich změnit, podle mluvčího ÚZSVM je to ale náročný proces.

Situace kolem objektu se vyostřila poté, co Klinika loni spustila sbírku oblečení pro uprchlíky. Před třemi týdny na objekt zaútočili maskovaní pachatelé kameny a světlicemi ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Útok vyšetřuje policie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner