Praha 23. června (ČTK) – Lidé se dnes budou moci přijít naposledy rozloučit se sochařem Olbramem Zoubkem. Zemřel minulý týden v 91 letech. Smuteční obřad začíná dnes ve 14:00 ve strašnickém krematoriu v Praze. Typické sochy Olbrama Zoubka jsou známé z mnoha umístění ve veřejných prostorech. K dílům, kterých si sám nejvíce považoval, patří jeho posmrtná maska Jana Palacha a památník obětem komunismu na pražském Újezdě.

V poslední době pracoval Zoubek například na plastice pátera Josefa Toufara, která byla odhalena letos v únoru v kostele v Zahrádce na Havlíčkobrodsku. Velkou retrospektivní výstavu, kterou Zoubek sám připravil, navštívilo v Jízdárně Pražského hradu na přelomu let 2013 a 2014 téměř 38.000 lidí.

Za normalizace měl Zoubek omezené možnosti veřejného působení. Pracoval tehdy třeba jako restaurátor v Litomyšli, kde spolu s Václavem Boštíkem, Zdeňkem Palcrem a Stanislavem Podhrázským pracovali na fasádě tamního zámku.

Zoubek sám říkal, že se považuje za řemeslníka. „Rád dělám sochy živé, které patří na déšť, mráz a vítr,“ řekl dříve ČTK. Hlavním tématem Zoubkovy tvorby byla lidská figura. Jeho plastiky jsou typické štíhlostí a protáhlostí i výraznými gesty a postoji. Jeho dílo je zastoupeno v řadě českých i zahraničních galerií či soukromých sbírek.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner