Češi si dnes připomenou oběť Jana Palacha z roku 1969. Student pražské filozofické fakulty se před 49 lety upálil na protest proti vývoji v Československu po okupaci v roce 1968. Řadu vzpomínkových akcí dnes plánují studenti, přidají se také někteří politici a lidé z husitské církve, k níž patřil Palachův pokračovatel Jan Zajíc.

Jan Palach chtěl svým chováním probudit veřejnost upadající do letargie, která nastala v době po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. V dopise, který zanechal, naléhal na to, aby byly učiněny kroky na záchranu posledních zbytků demokracie. Palachův čin byl následován Zajícem, členem Církve československé husitské.

Ta dnes pořádá od 15:15 setkání v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí v Praze. Součástí vzpomínkového odpoledne bude i zahájení expozice, která bude v kostele do 22. ledna.

V 17:00 začne pietní akt u budovy Filozofické fakulty UK na Palachově náměstí, které se zúčastní rektor univerzity Tomáš Zima, další představitelé školy i několika dalších vysokých škol, zástupci vysokoškoláků nebo pražská primátorka Adriana Krnáčová.

Na Olšanských hřbitovech Palachovu památku uctí už ráno v 09:00 Karel Schwarzenberg spolu s dalšími členy strany TOP 09, jejímž je dnes čestným předsedou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner