Praha 24. února (ČTK) – Česko si připomíná 70. výročí komunistického převratu, po němž se země na více než 40 let stala totalitním režimem s vládou jedné strany. O událostech února 1948 i jeho vlivu na současnou společnost se dnes bude mluvit v Praze u Pomníku obětí komunismu na Újezdě či na shromáždění na Staroměstském náměstí. Další akce se konají v neděli, na kdy připadá výročí komunistického puče.

Oběti totalitních režimů si pamětníci, historici, zástupci města, vysokých škol či církví připomenou na tradičním pietním aktu na Újezdě. Přilehlé prostranství u sousoší Olbrama Zoubka se rozhodla Praha pojmenovat Alej obětí totality. Odpoledne se uskuteční shromáždění na Staroměstském náměstí, odkud se jeho účastníci vydají pochodem na Národní třídu. Ještě před tím organizátoři představí vzdělávací projekt pro děti a mládež nazvaný Stopy totalitní minulosti.

Únorový převrat 1948, komunisty nazývaný Vítězný únor, byl převzetím moci komunistickou stranou po vleklé vládní krizi. Prezident Edvard Beneš přijal 25. února 1948 demisi 12 nekomunistických členů vlády a jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Klementa Gottwalda. Československo se dostalo do područí Sovětského svazu a začala dlouhá vláda KSČ, provázená hlavně zpočátku tvrdými represemi. Totalitní éru ukončila až revoluce na podzim 1989.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner