Miliony obyvatel země, jíž vládne už 36 let, hladovějí a trpí dalšími důsledky ekonomiky v troskách – to ale nebrání zimbabwskému prezidentu Robertu Mugabemu, aby jako každoročně oslavil narozeniny s plnou pompou a luxusem, napsala agentura DPA. Dnešní velkolepá hostina, na kterou Mugabe šest dnů po 92.narozeninách pozval do Masvinga 50.000 hostů z řad své vládní strany ZANU-PF a režimních kádrů, bude stát podle státních médií přes 700.000 eur (bezmála 19 milionů korun).

Masová narozeninová party se uskuteční u národního památníku Velkého Zimbabwe (někdejšího království Zimbabwe) v historických ruinách jeho hlavního města Dzimbabwe ze 13. století, nedaleko města Masvingo na jihu země. Slavnost bude zahájena koncertem a pochodem ulicemi.

Podle organizátora oslavy Pupuraie Togarepiho bylo na hostinu poraženo 60 zvířat, gratulanti si budou kromě toho pochutnávat i na stovkách kilogramů hovězího a zvěřiny.

Většina obyvatel Zimbabwe si stěží dokáže zajistit jedno slušnější jídlo denně a kvůli suchu vyhlásila vláda stav přírodní katastrofy v několika regionech. Podle zpráv místních médií nicméně vládní aktivisté nařídili vesničanům v okresech okolo Masvinga, aby přispěli částkou jednoho až pěti dolarů na financování části prezidentovy hostiny.

Loni oslavoval Mugabe narozeniny v luxusním hotelu u Niagarských vodopádů. Tehdy bylo na jídelním lístku mimo jiné i sloní maso, připomněla agentura DPA.

Političtí pozorovatelé kritizují prezidentovu bohatou narozeninovou oslavu s poukazem na dramaticky špatnou hospodářskou situaci a vysokou míru nezaměstnanosti v zemi. V současnosti hrozí asi třem milionům obyvatel Zimbabwe hlad kvůli přetrvávajícímu suchu – počátkem února požádal Mugabe o mezinárodní podporu ve výši 1,4 miliardy eur.

„Nevidím žádné opodstatnění pro to, že Mugabe pořádá takovou slavnost, zatímco ekonomika se nachází na jednotce intenzivní péče, miliony lidí hladovějí a kolem 80 procent obyvatelstva je bez práce,“ citovala DPA analytika Nyamutatangu Makombeho.

Kritické hlasy zaznívají i od obyvatelstva. „Já jsem nezaměstnaný a jen zřídka kdy mám pořádné jídlo,“ postěžoval si bývalý učitel v Harare Rawanda Hanga. „Na takové věci by se měl Mugabe soustředit.“

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner