Lidovci i po dnešním jednání s hnutím ANO zůstanou v opozici. Po zhruba půlhodinové schůzce to řekl předseda strany Pavel Bělobrádek. ANO podle něj odmítá splnit podmínku KDU-ČSL, aby ve vládě nebyl žádný trestně stíhaný člověk a trvá na tom, aby premiérem byl předseda hnutí Andrej Babiš. Ten byl obviněn z podvodu v případu financování farmy Čapí hnízdo.

Lidovci už před volbami oznámili, že se nebudou podílet na vládě, ve které by byla trestně stíhaná osoba. Na dnešním jednání potvrdili zástupcům ANO, že tato podmínka trvá. Navrhli přitom, že by v případném koaličním kabinetu nemusili být předsedové žádné ze spolupracujících stran, podle Bělobrádka ale ANO trvá na tom, že Babiš bude premiérem.

KDU-ČSL je podle Bělobrádka připravena i dále jednat, zatím ale nevidí, že by ze strany ANO přišel nějaký průlom. Lidovci přitom kromě personálního požadavku mají pro případný vstup do koalice i programové podmínky a trvají také na tom, že bude garantována jejich důstojná role ve vládě. Bělobrádek upozornil, že lidovci nechtějí opakovat zkušenost z vlády Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD), kdy sociální demokraté ve Sněmovně často hlasovali s KSČM a proti svým koaličním partnerům z KDU-ČSL a US-DEU.

Vývoj kolem sestavování vlády bude podle lidovců záležet i na výsledku prezidentských voleb. Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka v této souvislosti kritizoval prezidenta Miloše Zemana za jeho výrok, že v případě neúspěchu ve volbách nebude trvat na svém dva týdny starém požadavku, aby mu Babiš před jmenováním premiérem předložil podpisy 101 poslanců.

„Je evidentní, že pan prezident Zeman rezignoval na to, aby v České republice vznikla standardní většinová vláda. Myslím si, že to je velice důležitý vzkaz pro voliče před druhým kolem (prezidentských voleb),“ řekl Jurečka.

Podle Bělobrádka je ale velmi těžké spekulovat o tom, jak se Zeman nakonec zachová. Zopakoval prezidentův výrok, že „jen idiot nemění svoje názory“, podle něj se Zeman těmito slovy často řídí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner