KDU-ČSL podpoří ve čtvrtek program schůze sněmovny, na které má ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) vysvětlovat postup policie při březnové návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Po jednání poslaneckého klubu strany to řekl jeho předseda Jiří Mihola. Mimořádná schůze se bude konat z podnětu demokratické opozice TOP 09 a ODS. Klub ANO zatím postoj nezaujal, ČSSD je proti. Chovanec podle nich věc vysvětlí i v případě, kdy program schválen nebude.

Opoziční poslanci tvrdí, že policisté během návštěvy bezdůvodně omezovali práva občanů. Chovancovo vysvětlení si chtějí vyslechnout i lidovci. „Na poslaneckém klubu se náš klub rozhodl, že program této mimořádné schůze podpoří,“ řekl Mihola.

Podle Babišova hnutí ANO je ale v podstatě jedno, zda bude program schválen. „Debata stejně proběhne od 11 hodin, na kdy je schůze svolána, do 14 hodin, kdy jsou interpelace. Ty dotazy zazní a ministr na ně bude odpovídat,“ uvedl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Podobně mluvil předseda klubu sociální demokracie Roman Sklenák. „Bude probíhat diskuse jak ze strany opozičních poslanců, tak bude přítomen pan ministr vnitra, který bude připraven podat vysvětlení. Shodli jsme se, že není důvod k tom, abychom schvalovali tuto schůzi,“ říká Sklenák.

Policie na základě vnitřního šetření přiznala jen jednu chybu. Omluvila se kvůli postupu na pražské FAMU, kterou kvůli vyvěšení tibetské vlajky navštívili policisté v civilu. Policejní prezident Tomáš Tuhý se za jejich postup omluvil vedení školy a označil ho za „nevhodný a nadbytečný“.

Jiné chyby, které by se týkaly incidentů mezi občanskými aktivisty a lidmi, kteří Si Ťin-pchinga vítali, nebo sundávání tibetských vlajek, šetření policie neodhalilo. Spor vyvolává hlavně uzavření Hradčanského náměstí, na něž se nedostali účastníci oznámeného shromáždění na podporu Tibetu. Policie opatření hájila, její kritici však mluví o porušení ústavního shromažďovacího práva.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner