Lidovci požadují svolání mimořádného summitu Evropské rady, který by podle vládní strany měl řešit opatření proti bezprecedentnímu nárůstu sexuálního násilí, zajištění bezpečnosti v Evropě a ochraně vnějších hranic Evropské unie. Chtějí také jednat s koaličními partnery o tom, aby se na program schůze Poslanecké sněmovny dostal bod týkající se postoje České republiky k migrační krizi. O stanovisku KDU-ČSL dnes ČTK informovala mluvčí strany Petra Hrušová.

„Celostátní výbor KDU-ČSL žádá předsednictvo KDU-ČSL, aby zahájilo jednání s koaličními partnery s cílem zařazení zvláštního bodu na řádné schůzi PS (případně svolání mimořádné schůze PS) s tématem ‚Stanovisko ČR k migrační krizi‘,“ zní večerní usnesení širšího vedení lidovců.

Předsednictvo KDU-ČSL se již dříve shodlo v názoru, že nárůst sexuálního násilí v některých evropských státech je závažný celoevropský problém, který se týká všech, nejen dotčených zemí. Vyzvalo proto členy vlády za KDU-ČSL, aby na nejbližším zasedání kabinetu iniciovali svolání mimořádného summitu Evropské rady.

Lidovci reagují na situaci v Německu, které řeší dopady násilností během silvestrovské noci. V Kolíně nad Rýnem i dalších městech podle svědků muži přistěhovaleckého původu hromadně sexuálně napadali ženy.

O svolání summitu žádal už minulý týden slovenský premiér Robert Fico a v pondělí se pak dopisy obrátil na předsedu unijních summitů Donalda Tuska, šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a na představitele nynějšího nizozemského předsednictví v EU se žádostí o urychlení příprav vzniku společné evropské pohraniční a pobřežní stráže, která má zabránit nekontrolované migraci do Evropy.

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v minulých dnech zopakoval, že Česko je připraveno podpořit kroky vedoucí k co nejrychlejšímu vzniku evropské pohraniční stráže včetně případného mimořádného summitu Evropské rady.

[ctete-foto]42051[/ctete-foto]

Tusk svolávat mimořádný summit ale v plánu nemá. Podle jeho tiskové služby bude migrace tématem řádné únorové schůzky šéfů států a vlád osmadvacítky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner