Lidovci slibují během čtyř let vybudovat v obcích 30.000 bytů pro mladé rodiny. Půjčku 45 miliard korun od Evropské investiční banky by spláceli nájemníci, obce by pak měly možnost po letech zvážit, zda byty nájemníkům prodají za zbytkovou cenu. S plánem dnes novináře seznámil místopředseda lidovců Jan Bartošek.

„Stavět by se mohlo začít v příštím roce,“ doplnil šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Poptávka po levném bydlení podle něj je a je třeba, aby obce měly připravené projekty. Součástí nápadu je využití obecního majetku a pozemků, což by snížilo cenu bydlení o náklady developerů. Program by podle plánu KDU-ČSL spravovalo ministerstvo pro místní rozvoj, u kterého by obce o peníze žádaly.

Byty by byly určeny pro mladé rodiny, pro které jsou hypotéky buď nedosažitelné, nebo rizikové. Nešlo by ale o sociální bydlení, jak ho v končícím volebním období neúspěšně prosazovala ČSSD. O tento systém mají lidovci podle Bartoška také zájem, ale pouze pro skupinu obyvatel, které by stát měl nabídnout levné bydlení s podmínkou sociální práce s rodinami.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner