Brněnská KDU-ČSL ještě dnes písemně oznámí hnutí ANO, že považuje magistrátní koalici mezi ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Stranou zelených za ukončenou. Oznámila to lidovecká náměstkyně primátora Klára Liptáková. Podle ní lidovci považují koalici za ukončenou ze strany hnutí ANO kvůli tomu, že minulý týden jednalo za zády lidovců a zelených o možné nové koalici s opozicí. Primátor Petr Vokřál (ANO) považuje koalici nadále za platnou a necítí žádnou zodpovědnost za současnou krizi, řekl po dnešním jednání zastupitelstva. Na něm se koaliční krize neprobírala, padl na ni pouze jeden dotaz.

Přestože lidovci považují koalici za rozpadlou, ANO, Žít Brno a Zelení si myslí, že stále trvá, protože ji žádná ze stran písemně nevypověděla. „Koalici považujeme za ukončenou, ale pokud se hnutí ANO dožaduje písemného aktu, budeme ho písemně informovat, že vnímáme koaliční smlouvu za uzavřenou vzhledem k jeho jednání z minulého týdne,“ uvedla Liptáková, podle které lidovci nebudou brát zpět dohodu o spolupráci a hledání nových partnerů, kterou o víkendu kvůli celé záležitosti uzavřeli s opoziční ČSSD.

Vokřál je však pro zachování současné koalice, přestože potvrdil, že ANO minulý týden jednalo s ČSSD. „Nebyli jsme schopní v koalici až do čtvrtku překonat jeden ze zásadních problémů. Proto jsme oslovili sociální demokracii, co si o tom myslí, abychom v případě kolapsu koalice věděli, zda bychom mohli najít partnera. Tím jsme neporušili koaliční smlouvu, která nám to nezakazuje,“ zdůraznil Vokřál. Podle něj se musí vyřešit, zda je platná koaliční smlouva, nebo dohoda lidovců se sociální demokracií.

Podle Liptákové není možné čtyřkoalici zachránit a dělat, jako by se nic nestalo. „Věci, které se staly, nelze vzít zpět. Byli jsme mediálně napadáni, že spolupráce není z naší strany dobrá. V poslední době jsme obviňováni z toho, že za vše můžeme. Nemůžeme si přece nechat všechno líbit, aby se vzápětí řeklo: Buď hodný, nic se nestalo a pojď zpět do naší náruče,“ řekla Liptáková.

Sama by chtěla novou koalici uzavřít do měsíce, aby se na příštím zastupitelstvu mohlo změnit vedení. Zatím však není jasné, kdo do nové koalice vstoupí. Lidovci a ČSSD mají 18 mandátů z 55. Osloví jako vítěze voleb hnutí ANO. Vokřál však řekl, že pozice, kdy se lidovci se sociálními demokraty domluvili a ANO by k sobě přizvali, není pro hnutí komfortní. Nevyloučil však ani takovou spolupráci, připustil ale i další možnosti.

Koaliční krize se nijak nedotkla úterního jednání zastupitelstva, které projednalo přes 80 bodů. Zastupitelé ji ani neřešili. Pouze v závěru padl dotaz opozičního zastupitele Martina Říhy z KSČM, zda koalice stále platí, či nikoliv. Primátor Vokřál mu sdělil, že dostane písemnou odpověď do 30 dnů. Liptáková to okomentovala slovy, že se strany snaží nevnášet do rozhodování o městě negativní emoce.

ANO má mezi 55 zastupiteli 12 mandátů, ČSSD 11, Žít Brno a KDU-ČSL shodně po sedmi, ODS pět, KSČM, TOP 09 a Zelení mají po čtyřech. Poslední mandát má nezařazený Tomáš Kratochvíl, který byl zvolen za ANO, ale hnutí ho později vyloučilo ze svých řad.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner