Liberec 3. srpna (ČTK) – Lídrem samostatné kandidátky hnutí Starostové a nezávislí (STAN) do říjnových sněmovních voleb v Libereckém kraji bude náměstek libereckého hejtmana Marek Pieter. Rozhodl o tom dnešní sněm uskupení Starostové pro Liberecký kraj, kde Pieter dostal přes 98 procent hlasů. Poslanec Jan Farský, který měl původně kandidátku vést, bude lídrem Starostů v Praze. Další kandidáty představí Starostové v pátek.

Čtyřiačtyřicetiletý Pieter je od roku 2014 předsedou hnutí Starostové pro Liberecký kraj. Deset let byl starostou Desné na Jablonecku, v minulém volebním období byl ekonomickým náměstkem hejtmana Libereckého kraje a v novém volebním období odpovídá ze rezort dopravy, investic a veřejných zakázek.

„Jsem připraven vzdát se místa náměstka hejtmana a jít do Sněmovny. Chci dělat to, co jsem dělal va Libereckém kraji, chci, aby se s penězi hospodařilo rozumně, aby se v době ekonomického růstu posilovaly investice, umořovaly dluhy a snižovaly se provozní výdaje a nepřenechávali jsme problémy budoucím generacím,“ řekl dnes ČTK Pieter.

Spekulovalo se o tom, že by lídrem kandidátky mohl být i hejtman Martin Půta (STAN), ten to ale odmítl. Na kandidátce je poslední. „Chci, aby bylo vidět, že tomu projektu věřím. Je totiž veliký rozdíl mezi tím, když člověk říká, že to podporuje, a tím, když na kandidátce skutečně je. Zároveň ale budu říkat, že chci být čtyři roky na kraji a Parlament není rozhodně cíl mého života,“ řekl již dříve ČTK Půta.

O samostatné kandidatuře STAN rozhodl minulé úterý celostátní výbor. Původně měli Starostové kandidovat ve volební koalici s KDU-ČSL. Lidovci od ní ale ustoupili v obavě, že se nepodaří překročit desetiprocentní hranici nutnou pro vstup dvojbloku do Sněmovny. Samostatnou kandidátku KDU-ČSL v Libereckém kraji povede do voleb krajský předseda Václav Nosek.

Před čtyřmi lety v Libereckém kraji volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo hnutí ANO 2011 s 21,59 procenta před ČSSD a TOP 09. Všichni ale získali po dvou mandátech. Po jednom mandátu mají komunisté a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. ODS zůstala v Libereckém kraji bez poslance, přestože překonala pětiprocentní hranici. KDU-ČSL kandidovala sama a získala jen tři procenta hlasů. Starostové měli sedm zástupců na kandidátce TOP 09 včetně tehdejšího lídra Jana Farského – dostal 4900 přednostních hlasů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner