Odhodlání pokračovat v Evropě společně i po odchodu Velké Británie dnes v Římě potvrdili vrcholní představitelé 27 členských států Evropské unie. V den 60. výročí podpisu římských smluv, které se staly základem evropské integrace, se lídři sedmadvacítky v deklaraci přihlásili k myšlence, že EU musí být jednotná a nedělitelná.

Deklaraci shrnující společnou vizi pro budoucnost EU podepsali představitelé bloku ve stejném sále, kde byly před 60 lety uzavřeny římské smlouvy. Evropská unie by podle ní měla být za deset let bezpečná, prosperující, konkurenceschopná a sociálně odpovědná. Text rovněž zmiňuje, že jednotlivé země postupují sice za jedním cílem, ale v případě potřeby různým tempem a s různou intenzitou.

Českou republiku na neformálním summitu reprezentoval premiér Bohuslav Sobotka.

Schůzka v Římě se koná bez účasti Britů, kteří příští týden ve středu zahájí proces vystoupení z EU. Zbylé členské státy dnes zdůrazňují, že „Evropa je naší společnou budoucností“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner