Ministři zahraničí členských zemí Ligy arabských států (LAS) dnes na mimořádném zasedání v egyptské metropoli Káhiře vyjádřili „naprostou solidaritu“ Saúdské Arábii, která čelí „nepřátelským činům“ Íránu.

Podle agentury AFP zároveň ministři odsoudili vměšování šíitského Íránu do vnitřních záležitostí sunnitské Saúdské Arábie v souvislosti s hromadnou popravou 47 lidí obviněných v této zemi z násilí na počátku ledna. Popraven byl i saúdskoarabský šíitský duchovní Nimr Bákir Nimr, který kritizoval Rijád za útlak saúdskoarabských šíitů. Teherán to označil za zločin.

Předseda Ligy arabských států (LAS) Nabíl Arabí předtím vyzval zúčastněné ministry, aby „přijali společný postoj, hlasitý a jasný, a vyzvali Írán, aby zastavil všechny formy vměšování do záležitostí arabského národa“.

Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavád Zaríf dnes obvinil Saúdskou Arábii, že využívá diplomatické roztržky s Íránem k tomu, aby „negativně ovlivnila“ mírová jednání věnovaná ukončení ozbrojeného konfliktu v Sýrii. Rijád dnes naopak ale oznámil, že mírové vyjednávání, které má začít tento měsíc, dál plně podporuje.

Saúdská Arábie přerušila s Íránem diplomatické vztahy po ostré kritice Teheránu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner