Pražští radní dnes schválili zavedení karty pražské MHD Lítačka bez evidence osobních údajů. U již vydaných karet budou moci držitelé požádat o vymazání informací ze systému. Nové možnosti začnou platit od středy 1. února. Lítačku začalo město vydávat loni v březnu a karta postupně nahrazuje Opencard, kterou Praha již nevydává, platné karty ale mohou lidé nadále používat.

Zavedení anonymizované karty si vyžádali cestující. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v pondělí pro ČTK uvedla, že jim tímto krokem chce město vyjít vstříc. Praha prý rovněž záměr konzultovala s Úřadem pro ochranu osobních údajů, který doporučil, že by tato varianta měla existovat.

Podle dokumentu, který schválili radní, v případě vydání tohoto typu lítačky bude jméno s fotografií vytištěno pouze na kartě. V elektronickém systému evidence karet a držitelů už žádné informace nebudou, a to ani fotografie a jména. Tento typ lítačky si budou moci lidé vyzvednout jen osobně na kontaktních místech a nebude možné si ji objednat přes internet.

Druhou novinkou, kterou město zavedlo, je možnost zažádat o vymazání osobních údajů ze systému. To se týká držitelů již vydaných karet. Údaje mají být vymazány nejpozději do 30 dnů od podání žádosti.

Pořízení lítačky vyšlo město podle dřívějšího vyjádření primátorky na 8,2 milionu korun a měsíční náklady na provoz kartového centra jsou 3,2 milionu korun. Opoziční strany kritizují, že město Lítačku pořídilo bez otevřeného výběrového řízení. Navíc nenabízí žádné služby, které by lidem usnadnili nákup jízdného.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner